Obserwatorzy

16 października 2013

Najgroźniejsze owady

W dzisiejszej notce chcę opisać najgroźniejsze owady świata:

Pierwszym z nich jest komar.


Przenosi niebezpieczne choroby m.in.: żółtą febrę, filariozę, gorączkę Denga, wirusowe zapalenie mózgu, gorączkę doliny Rift i najgroźniejszą ze wszystkich malarię.

2.Paraponera


Ugryzienie tego owada boli na poziomie porównywalnym do postrzału kulą, a bólu nie można pokonać przez co najmniej 24 godziny. O sile żuwaczek najlepiej świadczy fakt, że jeśli mrówka próbuje ugryźć obiekt, którego nie jest w stanie przebić, mrówka dosłownie wzlatuje w powietrze.

3. Klecanka


Bliska krewna osy, nieduża (robotnice mają około półtora centrymetra) i niespecjalnie drażliwa, za to potrafi użądlić niezwykle dotkliwie. Według skali bólu Schmidta, bliskie spotkanie z klecanką jest najbardziej bolesne spośród wszystkich owadów spotykanych w europie.

4. Szerszeń azjatycki


Użądlenie przez szerszenia jest niezwykle bolesne, przez azjatyckiego szerszenia może być śmiertelne. Osoby, które doświadczyły użądlenia przez tego latającego potwora, porównują to wrażenie do wbicia rozgrzanego gwoździa.

5. Mucha Tse-tse

Po ukąszeniu przez muchę pierwotniaki te przedostają się do krwi człowieka wywołując śmiertelną śpiączkę afrykańską.  Co roku umiera z jej powodu 250-300 tysięcy osób.

6. Całująca pluskwa


Sam w sobie nie jest niebezpieczny, niestety przenosi śmiercionośnego pasożyta zwanego Świdrowcem amerykańskim (Trypanosoma cruzi). Ten mikroskopijny intruz przy pomocy pluskwiaka atakuje krew kręgowców, rozmnaża się w niej intensywnie, powoduje infekcję zwaną „chorobą Chagasa”, która może doprowadzić do śmierci zarażonego.

7. Pchła szczurza


Nie chodzi tu o tą, która atakuje nasze pupile, tylko o tą, która żyje na małych gryzoniach takich jak szczury i myszy. Często przenoszą one groźną chorobę – dżumę, która w średniowieczu zabiła 350 mln osób!

To są właśnie te najgroźniejsze. Więcej informacji na stronach: link i link

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za komentarz. Jestem ci wdzięczna :). Jeżeli zostawiłeś/aś linka pod komentarzem do swojego bloga, to też go skomentuję :). Zaobserwuj, jeśli ci się podoba mój blog :). Jeżeli napisałeś/aś coś w stylu ,,Fajny blog, zapraszam do mnie to się nie odwdzięczam.