Obserwatorzy

1 listopada 2013

Ciąże zwierząt

Zwierzęta zachodzą w ciążę podobnie, jak ludzie, i my to raczej wiemy :P, ale w tym poście chciałabym przedstawić wam i udowodnić to, jak niektóre zwierzęta zajmują się swoimi młodymi i jak okazują im uczucia.

Kocięta
W pierwszych dniach po porodzie kocia mama akceptuje każde podsunięte jej małe kociątko. Dopiero później rozpoznaje swoje ''dzieci'' i nie przyjmuje innych kociąt. Potem, jak małe zaczynają być bardziej samodzielne, to ich więzi słabną i kocica przestaje rozpoznawać swoje dzieci wśród innych kotów. Matka okazuje uczucia swoim ''dzieciom'' poprzez pocieranie się o nie głową. Małe kotki również okazują sobie nawzajem uczucia poprzez ogrzewanie siebie nawzajem w kojcu.
Owce
Pewnie się dziwicie, czemu piszę o owcach :P, ale chciałabym wam powiedzieć pewną ciekawostkę na temat ich opieki nad potomstwem. Otóż owce nie mają instynktu macierzyńskiego takiego, jak psy czy koty, który mówił by im, kiedy należy karmić młode. One to wiedzą, gdy jej wymię zaczyna je boleć, ponieważ jest obrzmiałe z powodu nadmiaru mleka. Wtedy, jak jagnię ssie mleko to przynosi jej ulgę.
Morsy i słonie
Zarówno mors jak i słoń jest zwierzęciem stadnym. Tyle, że w ich przypadku jak jednemu osobnikowi grozi (chodzi mi tu głównie o młode) niebezpieczeństwo, to całe stado od razu przychodzi na ratunek i pomaga młodemu.
Pielęgnice
Są to ryby. Po złożeniu ikry samica stoi nad nią wachlując ją płetwami, zapewniając w ten sposób przepływ natlenionej wody nad ikrą. Pilnowaniem gniazda i terytorium wokół niego zajmuje się samiec, demonstrując swą potężność, poprzez napinanie płetw i drżenie ciała.
Indyk
Indyk nie wie jak wyglądają jego ''dzieci'' i przyjmuje wszystkie zwierzęta do gniazda, które wydają takie piszczenie jak jej młode.Komentujcie co o tym sądzicie, bo napracowałam się nad tym :)


1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy temat, z tymi słoniami to niesamowite, bo raz widziałam jak pokazywali dokument, gdzie matka i "ciotka" słoniątka ratowały go z błota, do którego wpadł. Bardzo mądre stworzenia i bardzo opiekuńcze.
    Pozdrawiam :)

    http://hermionegrangerstyle.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za komentarz. Jestem ci wdzięczna :). Jeżeli zostawiłeś/aś linka pod komentarzem do swojego bloga, to też go skomentuję :). Zaobserwuj, jeśli ci się podoba mój blog :). Jeżeli napisałeś/aś coś w stylu ,,Fajny blog, zapraszam do mnie to się nie odwdzięczam.